Google Data Studio ve Kullanımı - Seoliz Dijital Pazarlama

Google Data Studio ve Kullanımı

Google Data Studio ve Kullanımı

Google Data Studio Nedir?

Data Studio Google’ın çıkarmış olduğu ücretsiz raporlama aracıdır. İlk olarak  2016 Haziran ayında kullanıcılara sunulan[1] Data Studio’nun açılış sayfasında çıkan “Your data is beautiful.”[2]cümlesi aslında bize bu raporlama aracının amacını göstermektedir. Google,  son olarak Nisan ayında güncellemeye gitmiş ve bir takım yeni özellikleri hizmete sunmuştu. [3] İster reklamcı ister kendi reklamlarınızı oluşturan olun Google Data Studio datanın kalitesini, dönüşümleri, reklam kampanyalarınızla organikten gelen trafiğin farkını, hatta kullanıcıların telefon modellerine kadar detaylı bilgileri ve daha bahsetmediğim bir çok veriyi size sunan bir araçtır. Data Studio’yu diğer raporlama araçlarından farklı kılan özellik, sıkça kullanılan Google Ads, Analitik, Search Console, Facebook ve diğer platformları tek bir ana ekranda toplamasıdır.

Üç yazı halinde olacak Google Data Studio serisinin bu bölümünde daha çok veri, kampanya, maliyet tablosu ekleme ve grafiksel dağılımı, tarih oluşturma ve anahtar kelimelerin tıklama sayısı, gösterim, tıklama oranları gibi özelliklerinin raporlanmasını göstereceğim.

 

 

Veri Ekleme

Google Data Studio’da raporlama oluşturmanız için yapmanız gereken ilk şey hedeflediğiniz Google Ads, Analitik vb araçları Data Studio’ya eklemektir. “Oluştura” tıkladıktan boş bir sayfa açılacak ve  “Yeni Veri Kaynağı Oluştur”a tıklayın.

 

Daha sonra raporlama yapmak istediğiniz aracı seçin. Ve hesabınızı seçtikten sonra sağ üstte görünen “Bağlan”a ve ardından karşınıza çıkan “Rapora Ekle”ye tıklayınız. En sonunda karşınıza kareli boş bir ekran çıkacak. Burdan sonra istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz.

 

                       

 

Maliyet Puan Kartı ve Tablosu Ekleme

Reklamını yaptığınız kampanyanın genel toplamını ekleyebilir ve hatta onun günlere saatlere kadar dağılımını inceleyebilirsiniz. Burada genel özellikleriyle anlattığımdan dolayı detaylı raporlama için Data Studio paneline biraz göz atmanız yeterli olacaktır. Genel Maliyeti oluşturmak için boş rapor sayfasında yukarıda “ekle”nin üzerine gelin ve sonra puan kartına tıklayın. Puan kartını oluşturduktan sonra “veri” kısmına sadece maliyet değil gösterimler ve tıklamaları da yazarak ayrı ayrı rapor sayfasında gösterebilirsiniz.

 

 

Maliyeti Grafiksel Şekilde Gösterme

Yukarıda maliyet toplamını puan kartında göstermiştik. Burada ise biraz daha detaylandıracağız. Maliyeti güne, saate, haftaya, aya kadar gösterebilirsiniz. Hatta metriğe tıklanma sayısını da ekleyerek maliyetin tıklama sayısıyla orantısına bakabilirsiniz. “Grafik Ekle”nin üzerine geldikten sonra iki okla belirtilen grafiği seçiniz.

 

 

“Veri” kısmında “boyut”a “Gün”  “Metrik” kutusuna “Maliyet” yazınız. Aşağıda görüldüğü üzere maliyet grafiksel olarak dağılacaktır. “Grafik ekle” kısmından daha farklı tablolar da seçebilirsiniz.

 

 

 

Özel ve Otomatik Tarih Oluşturma

Google Data Studio’da istediğiniz tarihi tek bir grafikte değiştirebileceğiniz gibi eklediğiniz grafik ve dataların tarihini toplu olarak da değiştirebilirsiniz. Örneğin bir sayfada maliyet, gösterim, kampanyalardan oluşan bir rapor oluşturdunuz. “Tarih aralığı” kısmını ekleyip istediğiniz tarihleri girdiğinizde yukarıda saydığım maliyet, gösterim, kampanyalar gibi raporlar girdiğiniz tarihlerin datasını gösterecektir. Bunu yapmanız için grafiklerdeki “veri” kısmının altındaki “Varsayılan tarih aralığı”nı otomatik olarak işaretlemeniz gerekmektedir. “ekle” kısmının üzerine gelin “Tarih aralığı”na tıklayın.

 

 

Daha sonra raporda oluşan kutunun üzerine tıklayın ve “varsayılan tarih aralığı”nı seçin. Daha öncede söylediğim gibi “stil” kısmından görsel ayarları yapabilirsiniz. Ben aşağıda görüldüğü üzere mavi ve turkuaz tercih ettim.

                                  

 

Kampanyaların, Reklam Gruplarının, Anahtar Kelimelerin (Tıklama sayısı, Gösterim, Tıklama başı maliyet, Tıklama Oranları) Raporlanması

Arama ağı reklamlarının raporlanması ve bu verilerin incelenmesi için Google Data Studio’da kullanabileceğiniz çok fazla sayıda metrik ve boyut bulunmaktadır. Bunlar için ihtiyacınıza göre grafikleri seçerek verileriniz üzerinde  incelemeler yapabilirsiniz. Burada rakamlar ve yazılar fazla olacağı için raporun görsel açıdan karışmaması için ısı haritalı tabloyu tercih edebilirsiniz. Isı haritalı tabloda yüksek rakamlı değerler daha koyu renkte gösterilmektedir.

“Grafik ekle”nin üzerine gelin daha sonra “ısı haritalı tablo”yu seçin.

 

 

Veri kısmının altındaki boyut kısmına “Arama Ağı Anahtar Kelimesi” yazın. Eğer kampanya veya reklam grubunu incelemek istiyorsanız bunları “boyut” kısmına yazmanız yeterli olacaktır. Metrik kısmına ise “tıklama sayısı”, “ Gösterimler”, “Ort. Maliyet”, “Maliyet” ve “TO” yazın. Değişiklikleri yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir görsel olacaktır.

 

 

En genel hatlarıyla anlatmaya çalıştığım Google Data Studio’nun pek çok farklı özellik ve detayları bulunmaktadır. Yazının ikinci bölümünde ise Data Studio’da Kullanıcı Aramaları, tıklamaların yaş ve cinsiyete göre raporlanması, kullanıcı cihaz dağılımı ve dönüşümlerin raporlanması gibi konulara değineceğim.  Seoliz.net olarak müşterilerimize Data Studio verilerinden yararlanarak düzenli raporlar oluşturmaktayız. Daha fazla bilgi için bizi arayabilir veya aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Furkan Tuğrul Sarı

Dijital Dönüşüm ve Pazarlama Uzmanı

https://www.linkedin.com/in/furkan-tugrul-sar%C4%B1-33bb01146/

 

[1] https://www.wsj.com/articles/googles-looker-deal-fills-hole-in-analytics-portfolio-11559855259

[2] https://datastudio.google.com/overview

[3] https://searchenginewatch.com/2019/05/14/google-data-studio-updates-april-2019/

Dijital Pazarlama Ajansi Seoliz