Genel Hatlarıyla Alibaba ve Ürün Yükleme/Ekleme - Seoliz Dijital Pazarlama

Genel Hatlarıyla Alibaba ve Ürün Yükleme/Ekleme

Genel Hatlarıyla Alibaba ve Ürün Yükleme/Ekleme

Alibaba.com nedir?

Aşağıdaki Banner Üzerinden Alibaba’ya Üye Olabilirsiniz.

AliBaba Üyelik için TIKLAYIN

Çinli e-ticaret sitesi  Alibaba.com Jack Ma tarafından 1999 yılında 100.000 dolarlık sermaye ile kurulmuştur. Üreticileri yurtdışındaki tedarikçilerle Alibaba.com üzerinden aracısız buluşturmayı hedefleyen Jack Ma kısa sürede amacına ulaştı ve  19 Eylül 2014 tarihinde halka arz gerçekleştirildi. Alibaba Group adı altında faaliyetlerine devam eden Alibaba.com 200’e yakın ülkede 20.000’den fazla çalışanıyla amazon.com’la birlikte dünyanın en büyük e-ticaret sitesidir. Bu başarının devam edeceği uzmanlarca öngörülmekte ve  Alibaba.com’un 2020 yılında pazar payının artacağı,  Çin’in dünyada e-ticaret alanında %60’lara ulaşacağı ve bundaki en büyük kısmın Alibaba.com’a ait olacağı 2017 Tüsiad E- Ticaret Raporu’nda ifade edilmiştir.

Alibaba.com Gold Üyelik Paketleri

Çinli ticaret devinin önem verdiği ülkelerden biri de Türkiye’dir. Alibaba.com’un Türkiye yetkili temsilcisi ve iş ortağı TradeFive’dır. TradeFive üzerinden Alibaba.com’un Türkiye için sunduğu üç farklı gold üyelik  paketinden birini seçebilirsiniz.

Ekonomi Bakanlığı hedefleri doğrultusunda TİM(Türkiye İhracatçılar Meclisi) bünyesindeki firmaların istemeleri halinde Türkiye Alibaba.com’un talep ettiği ücretin %80’ini karşılamaktadır. Bir diğer teşvik ise TOBB(Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) üyelerinin Alibaba.com’a üye olmaları durumunda bakanlık, Gold üyelik için ödenecek ücretin %80’ini karşılamaktadır. Vakıfbank veya Halkbank üye ile anlaşmaları durumunda  kalan %20’lik kısmı ödemektedir. Bankalarla anlaşamamanız durumunda bile %20’lik kısmı ödemeniz takdirde Ekonomi Bakanlığı desteğini devam ettirecektir.

Üyeliğe karar verdiğinizde e-glober.com üzerinden size başvuru linki yollanır. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra ödemeyi yaparsınız ve bu tarihten itibaren 7-8 haftalık süreç başlar. Bakanlık tarafından incelemeniz bittikten sonra üyeliğiniz onaylanır ve Alibaba.com’u hedefleriniz doğrultusunda kullanabilirsiniz.

 Gold Üyelikler ve Özellikleri

Gold Supplier Basic

Alibaba.com’un Türkiye’ye sunduğu paketler arasında en ucuz olanıdır. Alibaba gold üyelik fiyatı 8.350TL + KDV. Tek çekim ya da havale durumunda 7.300+KDV.[5] Diğer paketlerden farkı ise Vitrin Ürün olarak adlandırılan (Product Showcase) kısmında 5 adet ürün koyulmasıdır. Vitrin ürünler diğer ürünlere göre 8 kat daha fazla görüntülenir.

Gold Supplier Standart

Alibaba gold üyelik paket fiyatı 17.325TL + KDV ve 1-9 taksit imkanı. Havale ve tek çekim durumunda 15.175 + KDV. [6] Bu paketin farkı ise 12 tane Product Showcase koyabilmektesiniz.

Gold Premium

Alibaba gold üyelik paket fiyatı 34.675TL­ 1-9 taksit imkanı. Havale ve tek çekim durumunda 30.350 + KDV.[7] Bu pakette 28 adet Vitrin Ürünü koyabilirsiniz.

IFM (Ücretsiz Üye)

Bu pakette ücret ödemezsiniz ama pek çok özellikten de yararlanamazsınız.  Alım taleplerine cevap veremez ve talebi gönderen alıcılarla anında iletişime geçemezsiniz. Vitrin ürün koyma hakkınız yoktur. Sistem otomatik olarak hareket hakkınızı engeller.

Şirket Bilgileri

Alibaba.com üyeliğinizi tamamladıktan sonra site ana sayfanın sağ üst kısmında My Alibaba’ya  sonra Company kısmına  tıklayın. Burada şirket bilgilerinizi eksiksiz giriniz. Zaten bu bilgileri girmeden sistem size ürün yüklemeye izin vermeyecektir.

Alibaba.com’a ürün nasıl yüklenir/eklenir?

Şirket bilgilerinizi girdikten  sonra site ana sayfasının sağ üst kısmında My Alibaba kısmına tıklayın.

Daha sonra sol üstte Sell ve Buy kısmı çıkacaktır. Satış yapmak istediğiniz için Sell kısmına tıklayın. Açılan kısımda Products’ın üzerine gelin ve  Products’ın hemen altında Display a new product kısmını tıklayın.

Bu kısımda okla gösterilen yere satacağınız ürünün ismini girin. Ürününüzün sistemde belirtilen kategorilerin içinde olmasına dikkat edin. Mesela krem satacaksanız kremin özelliklerine göre onun ayak veya el kremi kategorisinde olmasına dikkat edin.

Ürün çeşitini  girdikten sonra “Fill in product information”ın altında ürün isminizi, ürün anahtar kelimelerinizi yazın ve ürün fotoğraflarını ekleyin. Üç anahtar kelimenin alakalı olmasına dikkat edin zaten sistem ürününüzle alakalı en çok kullanılan anahtar kelimeleri listeleyecektir.

Ürün detaylarını girdikten sonra “Payment Options” kısmına tahsilat biçiminizi ve ürüne ait fiyatları istediğiniz şekilde ekleyebilirsiniz.

“Logistics İnformation” yani teslimat bilgileri  ve “Product Detail İnformation”  detaylı ürün bilgisini girdikten sonra  sayfa sonundaki submit butonuna tıklıyoruz. Ürün onaylanmak üzere Alibaba.com’a gönderilir.  Karşımıza “All Products” kısmında Approval Pending olarak çıkar.

En genel hatlarıyla anlatmaya çalıştığım Alibaba.com’un pek çok farklı özellik ve detayları bulunmaktadır. Seoliz.net olarak Alibaba.com seo hizmetleri ve diğer e-ticaret girişimlerine sonuç odaklı özel çözümler, düzenli raporlar ve değerlendirmeler sağlayarak müşterilerimizin dijital dünyada verimli bir şekilde bulunmasına imkan veriyoruz.

Furkan Tuğrul Sarı

Dijital Dönüşüm ve Pazarlama Uzmanı

https://www.linkedin.com/in/furkan-tugrul-sar%C4%B1-33bb01146/

[5] Güncellemeler olduğu için fiyatlarda  farklılıklar olabilir.

[6] Güncellemeler olduğu için fiyatlarda  farklılıklar olabilir.

[7] Güncellemeler olduğu için fiyatlarda  farklılıklar olabilir.

Dijital Pazarlama Ajansi Seoliz